Rizikovější aktiva byla v průběhu roku 2018 nevyzpytatelná. Po silném startu se trh propadl a následovaly složité podmínky pro obchodování.
Stávající makro horizont odráží prostředí, ve kterém Spojené státy normalizují úrokové sazby a ostatní vyspělé země jsou nadále v procesu jejich uvolňování. Výhledově bude v průběhu roku 2018 několik obchodních příležitostí, protože sazby pokračují ve vzestupu a rizikovější aktiva nabývají na dynamice.
Volatilita byla oproti normálu vyšší
Začátek roku 2018 se ve srovnání s klidnou hladinou na kapitálových trzích během většiny roku 2017 oproti očekávání vyznačoval větší volatilitou. Rizikovější aktiva, jako je index S&P 500, která je možné sledovat na platformě iFOREX, byla v průběhu roku 2017 z velké části utlumena. Ve skutečnosti nebylo v roce 2017 období, ve kterém by došlo ke korekci nad 3%. Zatímco se začátek roku 2018 vyznačoval nárůstem, v únoru volatilita rychle narůstala a tak tomu bylo i téměř celý duben.
Implikovaná volatilita, která je na trhu měřítkem toho, do jaké míry se budou index nebo aktiva pohybovat po dobu 12 měsíců, se v únoru během několika týdnů vyhoupla z 9 na 30. Trhy zareagovaly výrazným odprodejem a od tohoto období byl položen základ kolísavým tržním podmínkám. K proniknutí volatility přispěly geopolitické události a hrozba obchodní války.
K čemu s největší pravděpodobností dojde?
Stoupající americké úrokové sazby podporují dolar a vyvíjejí tlak na rizikovější aktiva. Navzdory lepším než očekávaným příjmům amerických firem akcie zatím nevybočily ze svých nových maxim. Obchodníci se obávají, že vlivem amerických sazby sníží atraktivitu akcií, jelikož cena akcií vychází z diskontovaných peněžních toků, které s vyššími úrokovými sazbami klesají.
Tento postoj je ve hře prakticky většinu dubna, avšak po dubnové zprávě o mzdách v nezemědělském sektoru byl odsunut na vedlejší kolej. Zpráva, ve které je uveden nárůst o 164 tisíc pracovních míst, byla mírnější, než se očekávalo. Navíc součást hodinových sazeb, která odráží mzdovou inflaci, byla rovněž trefou do očekávání. Tím se znovu dostal do hry scénář „Zlatých zámků“, kdy inflace nemusí být pro fed dostatečně robustní, aby mohla v roce 2018 pokračovat v dalším trojnásobném zvyšování sazeb.
Zatímco hradba znepokojení vyvolala obtíže, ke kterým se řadí také potenciál pro obchodní válku s Čínou, chybějící síla z ekonomických údajů zveřejněných v dubnu umožnil opětovné zvyšování cen rizikovějších aktiv.
Bude dolar i nadále stoupat?
Je těžké si představit, že ECB v průběhu roku 2018 odstraní měnové podněty, protože nedávno zveřejněné ekonomické údaje byly mírnější, než se očekávalo. Pokud dojde k pozastavení ECB a Fed bude nadále zvyšovat sazby, bude cena dolaru pravděpodobně i nadále stoupat a vytvářet tlak na cenu komodit. Zatímco ceny ropy se zdají být stoupající cenou dolaru nedotčeny, vzhledem k obavám z íránských sankcí, drahé i základní kovy se i nadále potýkají s obtížemi.
Shrnutí
V roce 2018 došlo k oživení volatility. Akcie si prošly náročnou cestou při nárůstu dolaru a stoupání úrokových sazeb. Desetileté výnosy se dotkly 3% značky a zatím není možné určit, jestli tato úroveň přiměla investory zbavit se akcií a nakoupit dluhopisy.