Finanční poradce Hypotéky Půjčky Půjčky online

Registru dlužníku o co jde?

Registr dlužníků SOLUSBankovní registr dlužníků. Pokud se rozhodnete zažádat si o půjčku, kreditní kartu nebo hypoteční úvěr, jistě jeden z těchto pojmů zaslechnete. K čemu tento registr slouží? Co to vlastně ten registr dlužníků je? Jaké dluhy můžete mít v České Republice a kde je najdete? To vám vše povím v tomto článku.

Co je registr dlužníků?

Obecně se říká registr neplatičů. Nejsou zde ovšem pouze lidé, kteří včas nesplácejí úvěry. K zápisu do registru dlužníků stačí nesplnit jakýkoliv finanční závazek vůči fyzické nebo právnické osobě. Mohou to být i platby za telefon, energie, kreditní karty, nájem apod.

Účelem úvěrového registru je především shromažďovat informace o dlužnících a poskytovat je dalším věřitelům. Ti se tak mají možnost přesvědčit, jestli je bezpečné konkrétnímu člověku půjčit nebo ne.

Existují dva druhy registrů. Pozitivně-negativní a negativní. Mluvíme-li o negativním úvěrovém registru, myslíme tím doopravdy pouze databázi osob, které nejsou schopny dostát svým závazkům a své dluhy neplatí. Naproti tomu v pozitivně-negativním registru jsou zapsány všechny osoby, a to i ty, které vše splácí včas a bez problémů.

V České republice máme tyto úvěrové registry:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Centrální registr úvěrů (CRÚ)
  • SOLUS

Jak zjistím, jestli jsem v registru dlužníků?

O tom jestli máte nebo nemáte zápis v registru, rozhoduje především to, u jaké banky nebo společnosti jste si půjčili. V případě, že potřebujete vědět, jestli jste zapsáni (například kvůli žádosti o úvěr), stačí pouze poslat žádost o výpis a zaplatit poplatek v rozmezí 100 – 400 Kč. Každá žádost o výpis musí obsahovat úředně ověřený podpis.

Výše poplatků se liší podle jednotlivých registrů:

  • Bankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Nebankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Centrální registr úvěrů – 400 Kč
  • SOLUS – 135 Kč

Když si chci půjčit bez registru

Nejčastěji využívají úvěrový registr právě bankovní společnosti při jednání s klientem a schvalování spotřebitelského úvěru. Už před samotnou žádostí o půjčku je proto dobré vědět, jestli jste vedeni v registru a hlavně, jestli daná banka do registru vůbec nahlíží.

Pokud potřebujete půjčit a víte, že v registru dlužníků zapsáni nejste, využijte služeb Provident, Ferratum půjčka nebo Home Credit ( viz. článek o půjčkách pro každého) a žádejte o úvěr přímo zde. Půjčku dostane vždy i když jste v registru dlužníků. Existují totiž také společnosti, jako například Vitacredit, Ferratum a Provident, které do úvěrových registrů nenahlížejí.

Image: Debet

O autorovi

Daniel Soukup

Přes 8 let pracuji jako finanční specialista, kde pomáhám lidem se připravit na nečekané finanční situace svou budoucnost a stáří. Nerad někoho přemlouvám do něčeho, co sám nechce, raději vysvětluji, proč to potřebuje.

Přidat komentář