Dnes se čím dál více lidé zadlužují a nejsou schopni splácet své závazky. Kdysi nebyly půjčky tak snadno dostupné, a to nemluvíme o tom, jak je dnes vyřízení pohodlné. Vše už vyřídíte z pohodlí svého domova. Tyhle faktory mají vliv, že si lidé častěji půjčují, a to i ti lidé, kteří vědí dopředu, že jejich závazky nebudou moci včas plnit.
Naštěstí je dnes i snadnější se svých dluhů zbavit. Nabízí se hned několik možností, od konsolidace až po oddlužení neboli vyhlášení osobního bankrotu. Osobní bankrot a insolvence může být vašim vysvobozením, při neschopnosti splácet své závazky. Navíc, můžete uchránit svůj majetek před exekutory.
Samozřejmě, insolvence není schválena komukoliv, jsou nějaká kritéria, která je zapotřebí splňovat. Pokud jste se do dluhů dostali spolu s manželkou nebo manželem, máte možnost vyhlásit osobní bankrot společně a výrazně tak ušetřit.
Vyvarujte se exekutorům, kteří jsou nekompromisní
Jaký je rozdíl mezi insolvenčním a exekučním řízením? Při insolvenci jsou uspokojeni všichni věřitelé v nějakém poměru, kdežto v exekuci vymáhá dluh jen ten, kdo si najal exekutora. Nepřejme nikomu se dostat do exekuce, protože to dokáže ještě více znepříjemnit již tak dočasně špatnou finanční situaci. Exekutor, vám s největší pravděpodobností zablokuje bankovní účet a vy tak budete mít větší potíže se splácením čehokoliv.
Stát dává exekutorům takovou pravomoc, že jsou lidé většinou zneschopněni budoucího splácení, jelikož nejčastěji, blokují právě bankovní účty. Pokud se tak stane, exekutor vám zablokuje veškeré finanční prostředky, které na něm máte. Jeho opětovná aktivace, je komplikovaná a zdlouhavá. Dlužník, musí následně řešit, jak bude vůbec dále fungovat, jak si zaplatí nezbytně nutné výdaje, jak bude přijímat peníze, apod.
TIP: Pokud bude váš bankovní účet někdy exekutorem zablokovaný, myslete na to, že máte nárok na vyplacení životního minima, které činní v roce 2022 – 4 620 Kč. Zajděte si do banky a vyžadujte vyplacení životního minima, na které máte dle zákona nárok. Samozřejmě, musíte mít na účte před blokací uvedenou částku.
Nejenže vám exekutoři zablokují účet, ale pokud nebudete mít na splátky nebo si nedomluvíte vámi požadovaný splátkový kalendář, budou vás navštěvovat doma a zřejmě dojde i k zabavení majetku.
K takovým případům většinou dochází, pokud není dlužník zaměstnaný. Pokud má dlužník zaměstnání, bude zaměstnavatel informován o tom, aby byla určitá částka strhávána přímo ze mzdy dlužníka.
Oddlužení: na konci můžete být bez dluhů
Jak z takového kolotoče ven? Rozhodně své finanční problémy neřešte půjčkami, které mohou vaší finanční situaci ještě více zkomplikovat. Pokud nejste schopni splácet své závazky, kvůli její celkové výši, pak je nejvhodnější požádat o insolvenci.
Insolvence, oddlužení neboli osobní bankrot je forma řešení úpadku v insolvenčním řízení, kdy dochází k vypořádání dluhů vůči věřitelům.
Nabízí se dvě možnosti, jak se oddlužit osobním bankrotem. Buď bude dlužník schopný zaplatit do 3 let alespoň 60 % dluhů, nebo dlužník zaplatí 30 % svých dluhů do 5 let.
Po splacení těchto závazků, bude dlužník zproštěn od svých zbylých dluhů. Podobu dalších 5 let, stále však bude mít dlužník zápis v insolvenčním rejstříku a v tomto období nebude možné si zřídit další insolvenci.
Jak požádat o oddlužení – žadatel musí splňovat níže uvedené podmínky:
- Je zapotřebí mít více věřitelů (minimálně dva různé věřitele)
- Dluhové závazky musí být více než 30 dní po splatnosti, a které již nezvládáte nadále splácet
- Není možné žádat o oddlužení dříve než za 10 let od posledního úspěšně ukončeného insolvenčního řízení
- Musíte být schopni plnit své závazky
Na koho se obrátit s oddlužení
Podat žádost o insolvenci si nemůžete sami, ale dle § 390a, zákona č. 182/2006 Sb., zákon o úpadku a způsobech jeho řešení, musí být návrh sepsán a za dlužníka podán pouze advokátem, notářem, soudním exekutorem, insolvenčním správcem, nebo akreditovanou osobou.
Předem je si zapotřebí uvědomit, že insolvence nemusí být schválena. Proto při výběru akreditované osoby pro sepis insolvenčního zákona a jeho podání neberte na lehkou váhu. Buďte obezřetní. Mnohdy narazíte na jedince a společnosti, které vyžadují peněžní úplatu za služby předem.
Pokud po vás bude někdo chtít peníze předem, raději se obraťte na někoho jiného. Ano, tyto služby nejsou zadarmo, ale veškeré náklady lze zahrnout do insolvenčního návrhu. Za nás můžeme doporučit pana JUDr. Martina Horáka LL.M z oddluzeniprovsechny.cz, který nabízí konzultace a sepis návrhu ZDARMA (zahrnuje náklady do insolvence, nic neplatíte předem).
Jak jsme psali, návrh na insolvenci nemusí být schválený, proto také můžete o své peníze přijít, pokud někomu zaplatíte předem. Rovněž si je zapotřebí uvědomit, že dlužník který není schopný splácet své závazky, zřejmě nebude mít například 8 000 Kč na vyřízení osobního bankrotu.
Závěr
Nenechte své dluhy zajít tak daleko, že přijdete i o svůj majetek, jako je byt, dům, auto, elektronika, aj. Není žádnou ostudou si přiznat, že se něco finančně nevydařilo a požádat o oddlužení. Splatíte pouze určitou část svých závazků a můžete znovu začít s čistým štítem.